Could You Feed Your Family For £2? We Took The Challenge…

Did you know that it costs £2 a day to feed, clothe and educate a child in Zambia a day? I find that astonishingly, it costs me more than £2 to have a coffee in a cafe.

Voucher Box are working with the UK based charity Zamcog to present the £2 a day challenge. The idea is that you have to feed your family for a whole day on £2 a head. For us as a family of four, two adults and two children, that gave us £8 to spend. Which I will be honest and say I thought would be impossible to do…

But having read about the work that Zamcog do, I knew it was a challenge we wanted to take. Plus I was generally intrigued to see if we could do it.

Let’s see how we got on…

Well, £8 really isn’t very much at all, I planned our meals before going to the shops and quickly realised that I was going to have to buy the value brands and not our normal ones. There was also going to be no diet coke fix for mummy today.

Breakfast

  • Wholemeal Bread – 60p
  • Strawberry Jam – 29p
  • Milk – 45p
  • Total = £ 1.34

This was an easy one, Holly always has jam on toast and Alice either has the same or she has ‘fluffy’ bread. Which is basically a piece of bread. They both have a drink of milk.

Lunch

  • Bread remaining from breakfast
  • Dairy lea – £1
  • Banana – 13p
  • Children’s Fromage Frais – 75p
  • Tomato Soup – 45p
  • Total = £2.33

Alice has a cooked school lunch and Andy had a working lunch, which meant he had it paid for. This is quite often the case for him and I rarely have to include him in lunch. Holly had a dairy lea sandwich with the bread from breakfast, a banana and a fromage frais. I had a tin of tomato soup, also with the bread from breakfast. I had substituted my normal brand of soup.

Dinner

  • Mince – £2
  • Rice – 79p
  • Chilli Sauce – 79p
  • Garlic Bread – 32p
  • Fromage Frais left over from lunch
  • Total – £3.90

We love chilli and whilst I couldn’t make my own sauce, as the ingredients would have taken me over budget.  I was also very skeptical about buying the cheaper mince option, but apart from it having more fat in it when I cooked it, it tasted ok. I was pleased that I could afford to buy a garlic bread, as chilli just isn’t the same without it. But I couldn’t stretch to the salad that we normally like too and this cost more than the garlic bread!

The girls had a fromage frais each, whilst I wouldn’t normally give Holly this again, I had no budget left for a different dessert.

Snacks

Apples – 43p

Alice did complain when she got home from school and I presented her with just an apple. She normally has this, along with another snack.

Drinks

Water – free

Grand Total = £8.00

There was no snacks for Andy and I when we put the girls to bed, but that is probably a good thing. Since Christmas we’ve just carried on having chocolate. The girls noticed it the most with snacks, Holly wanting one in the morning and I could only offer her a piece of bread. And Alice after school, when she is hungry and needs a energy boost.

I was really pleased that we managed to do the challenge without making too many sacrifices, but it was also a real eye opener into how much it does cost to feed a family. I would struggle to keep to £8 a day, every day, but it has made me think and choose more wisely when shopping.

For every blog post published about the challenge. Voucherbox.co.uk will donate £50. How amazing is that! For more details head over here.

Do you think that you could feed your family on just £2 a head, per day?

Disclosure: This a collaborative post with Voucher Box.

 

Share:

8 Comments

  1. 07/02/2017 / 20:25

    Well done for managing to do this. It is a difficult task. Mich x

  2. 07/02/2017 / 20:58

    Oh that’s brilliant, well done! I think we could do it but it is a really tough one. It would probably do me good to go without the snacks though!
    Nat.x

  3. 08/02/2017 / 09:47

    Wow well done, not sure if we could have managed that – what a great challenge and well done you for managing it. It does make me think about how people manage though. I’d seriously miss my diet coke though!

  4. 08/02/2017 / 14:05

    I’m really impressed with these posts, I know I’d really struggle – Max is a snack eating machine! It’s funny when you think that it’s cheaper to buy a ready made sauce than it is to make your own though – seems like there’s something wrong with the world when you realise that! Glad you could get the garlic bread though, it’s my favourite too!

  5. 09/02/2017 / 09:58

    Wow well done Laura! We spend way too much on food, I think I might need to try setting myself a challenge like this.

    Stevie x

  6. 12/02/2017 / 11:49

    I thin I would find this challenge really difficult. It’s made me think about how much we actually spend on food – a lot more than £8 a day. I’ve also never had garlic bread with Chilli – for me, garlic bread goes with pasta and chilli is best with nachos! 🙂 x

  7. 22/02/2017 / 15:49

    Thank you for your post! We will be donating £50 to Zamcog which will feed, educate and clothe an at-risk child in Zambia for 1 month.

  8. 03/03/2017 / 20:06

    We’ve only got 3 of us, but I don’t think we could do it. The OH would refuse to have non-british beef and he’s in a physical job so would probably be starving if we only used £2 of mince. And N would really struggle without snacks. Although we’d probably do porridge for breakfast which should do for N and me.

Leave a Reply

Your email address will not be published.